Vinkkejä talvisäilytykseen

Kysymyksiä sekä vinkkejä korjauksiin ja varaosien hankintaan
Post Reply
hlh
Posts: 10
Joined: Mon May 12, 2008 11:38 pm
Location: Vantaa

Vinkkejä talvisäilytykseen

Post by hlh »

Ensimmäinen ajokausi Heraldilla alkaa olla takanapäin ja tarkoitus olisi panna auto talvisäilöön lähiviikkoina. Onko mitään erityistä, mitä talvisäilytyksessä pitäisi ottaa huomioon tai tehdä, jotta auto pysyisi parhaassa kunnossa talven yli ja olisi sitten helppo startata kevätkauteen. Säilytyspaikkana mulla on kylmä pressutalli pihassa.

User avatar
makinpa
Posts: 308
Joined: Mon Sep 11, 2006 5:43 am
Location: VLK
Contact:

Post by makinpa »

Terve!

Oma kärrykin viettää talvet kylmässä maapohjaisessa tallissa. Lattialle laitan auton kokoisen pressun (maasta nousevaa kosteutta vastaan) jonka päälle ajan auton. Sisätiloihin ja peräkonttiin paperinkeräystä varten paperikassiin kerättyjä lehtiä, kosteutta keräämään. Keväällä paperinkerääjät saa mukavan kosteita lehtiä. :P
Ilmanvaihto pitää tallissa olla mahdollisimman hyvä.
Akun tietysti vien lämpimään ja lataan sen ainakin kerran talven aikana.
Öljyt vaihdan sitten keväällä.

Näillä eväillä on Heraltti pysynyt toistaiseksi kunnossa. Talvisäilytyksiä ei tosin ole vasta kuin kaksi.

hlh
Posts: 10
Joined: Mon May 12, 2008 11:38 pm
Location: Vantaa

Post by hlh »

Kiitokset vinkeistä, toi paperijuttu varsinkaan ei ois tullut mieleen, ainakaan paperinkerääjän ilahduttamiskeinona :wink:

JR
Posts: 25
Joined: Mon Sep 18, 2006 10:14 am
Location: Vantaa

Post by JR »

Auton sisällä kosteuden poistoon hyvä keino on laittaa pari kiloa merisuolaa vatiin.
Keväällä, jos on ollut koostee talvi niin on vadillinen suolavelliä :lol:

Öljyt kannatta vaihtaa ennen talviteloille laittoa, ettei epäpuhtaudet öljyssä syövytä konetta sisältä ja pahimmassa tapauksessa vanhat tervaöljyt jumittaa koneen, männänrenkaat.

Ja se akku säilyy KYLMÄSSÄ parhaiten, mutta ehdottomasti täyteen varattuna. Kylmässä akun itsepurkautuminen on huomattavasti pienempää kun huoneenlämmössä (20C).
Jos löytyy kunnollinen ylläpitolaturi voi akku olla latauksessa vaikka koko talven, oikea ylläpitolataus jännite on 13,8 volttia.
Triumph Spitfire -71
OPEL Kadett festival -73

Mk168
Posts: 11
Joined: Tue May 06, 2008 7:30 pm
Location: Hattula

Post by Mk168 »

Mitenkäs tuo bensa,ennen laitettiin tankki täyteen ettei kondensoi,nykybensa on täyttä kuraa joka ei meinaa säilyä muutamaa kuukautta. Jos tankkaisi 98 ja laittaa tanakasti lisäainetta?
Loud valves save lifes

Mk168
Posts: 11
Joined: Tue May 06, 2008 7:30 pm
Location: Hattula

Post by Mk168 »

Vastaan itselleni,löytyi toisaalta tuo millers tanksave aine,sitä sitten.
Loud valves save lifes

Post Reply