Page 1 of 2
herald 13/60 alusta
Posted: Sat Aug 11, 2007 6:38 pm
by j4mpp4
saako tälläseen jostain valmista jousisettiä millä lentokorkeus/ pyöränkulmat menis ees lähelle oikeeta ???
ostin meinaan seinäjoelta heraldin eilen ja jousitus on autossa todella korkea pyörien ollessa \--/ tuollaisessa asennossa...näissähän ei vissiin ole mahdollista säätää camber kulmaa ???
ja sit viel lopuks kysymys et mistäköhän sais jotain vanteita moiseen härveliin..??? aluvanteita siis...
Takajousi suoremmaksi
Posted: Thu Sep 20, 2007 8:22 pm
by kardaani
Olen kuullut että takajousen purkamalla ja toisen lehden?? kääntämällä väärinpäin se pakottaa pakan suoraksi. tosin kantavuus kärsii ei kestä kuormata maximiin. Tietäisikö joku muu tästä onko näin ja onko jousi lehti numero 2.
Posted: Fri Sep 21, 2007 4:27 pm
by j4mpp4
lupasivat vallilan takomossa hakata ton pakan suoremmaks ja lisätä vielä yhdenlehden 120 eurolla..
joten menee talven aikana varmaan jousi sinne.
etupäätäkin pitäs saada matalemmaks ja avo performancelta löytyis siihen coilovereita hintaan 600e joten jää ostamatta eli pitänee harkita rälläkkä madallusta tai sitten myös etupäähän teettää jouset esim vallilan takomossa...
Heraldin alusta
Posted: Sat Sep 22, 2007 8:05 pm
by aki
Tuo loistavasti kuvattu pyörien asento on Triumphille normaali tila sen jälkeen kun perä on ollut tunkattuna ilmaan. Oikenee kun takapenkille menee istumaan, myös voi ottaa reilusti kiinni pyörän alareunasta ja nykäistä suoraan. jos todella haluaa jouset oikoseksi niin takominen on ainoa oikea tapa, näin niihin saadaan aikaan tarpeellinen jännite. Pakan lehtiä ei tosiaankaan käännetä nurinpäin. Eri asia on sitten joustovara, pokaa ei parane ottaa kyytiin tai pyörä raapii koteloon. Jos vielä lisää lehden niin tuloksena on melkoinen kivireki. Edestä voi tietysti poistaa kierteen verran jousen pituudesta jos haluaa autoa alemmaksi. Tosin se vaikuttaa pyöränkulmiin ja ne pitäisi säätää uudelleen. En vain nyt tiedä montako ihmistä Suomessa on ketkä pystyy laskemaan ohjausgometriaa ja sen muutoksia joustoliikkeessä. Voipi olla ihan hyvän näköinen mutta ajo-ominaisuudet hanurista, kokeilemallahan tuo selviää
Posted: Sat Sep 22, 2007 10:59 pm
by Torstip
Minä tilasin Brittiosan kautta lyhyemmät jouset eteen, auto tosin vielä
edelleen osina joten en voi toimivuudesta/jousituskorkeudesta sanoa vielä mitään. Samanmoiset jouset tilasi kaveri GT6:seen ja ainakin siihen matalammat jouset istuivat hyvin. Hintoja en muista joten ei ne varmaan maltaita maksanu.
Heraldin takajousipakan tilalle voi myös vaihtaa Spitin pakan se on
vähemmillä pulteilla kiinni perässä, mutta mutta vaatiko se jotain muita muutoksia/vaihtamisia. Ei perskutti muista mutta itselläni on ja toimii.
Joku viisaampi voisi tietty valaista asiaa, mutta Spitin lehtijousella ne pyörät on omassa Heraldissa enemmänkin /::\ näin.
14" tykkivanteet tuli tilattua
http://www.euroracing.fi/ kautta, mut varmaan myös Brittiosan kautta löytynee vanteita??
Posted: Sun Sep 23, 2007 8:29 am
by j4mpp4
paljonkos tykkivanteet kustansi ???
mutta ajo-ominaisuudet hanurista, kokeilemallahan tuo selviää
no ei ne nyt niin järin hyvät ne omituisuudet nytkään ollut =)tosin etupään jokainen pusla/nivel oli väljä ja vakaajatanko nippusiteillä rungossa kiinni=)
ja täähän oli just katsastettu ku ostin =)
ja tosta takajousesta mulla oli siellä noin 150 kiloo hiekkaa paksisa ja silti kulmat oli \--/ tuollalailla...joten en tiiä mitä sille pakalle on tehty mutta ilman porukkaa/hiekkasäkkejä näyttää suorastaan joltain pelle hermannin autolta...
noita etujousia täytyykin kysellä brittiosasta jos sieltä kerta matalemmat saisi
Posted: Mon Sep 24, 2007 3:06 pm
by Torstip
Vanteita tilattiin kaksi sarjaa ja olisikohan ollu vähäsen yli 600e/srj.
Tässä vaiheessa on hyvä huomauttaa että yleinen mielipide taitaa olla niin että 14" ovat liian "isot" (lue epämukavat ajaa) Herladissa joten 13" vanteilla saat varmemmin mukavamman ja pehmeämmän auton ajaa!
Ajo-ominaisuuksista sen verran että taatusti on aikasen ikävän tuntuinen ajaa jos takarenkaat ovat osoittamassasi kulmassa, eli jousipakan vaihto/takominen kyllä parantaa autosi ajettavuutta joten aloita siitä.
Hiekkasäkit vievät ne viimeisetkin hevoset moottorista. Etupään puslat yms. ovat helppo vaihtaa ja niitä löytyy varmasti ainakin Brittiosasta.
Niin, mutta??? paranevatko ajo-ominaisuudet ko. vaihtojen jälkeen ehkä hanuri muuttuu joksikin muuksi soittimeksi, mutta mitään mutkateiden kuningasta siitä on turha luulla saavansa!
Itselläni kun ei ole kokemuksia 14" pyöristä Heraldissa niin oli ihan pakko hankkia ja ehkä ehdin jossain välissä kokeilla miten ne toimii! Siis paraneeko vai paheneeko tuo ajettavuus....!
PERUSAJATUS

: Vanteet+jousituskorkeus+väri=hieno auto!!!!
Alusta ja jousitus
Posted: Sat Sep 29, 2007 7:32 pm
by aki
Olisiko käynyt niin että jousensilmän pultti ja iskari on kiristetty perän ollessa ilmassa. Ne kiristetään vasta kun on renkaat maassa ja yksi henkilö takapenkillä jotta saadaan jouselle staattinen kuormitus. Puslat ei oikein anna myöden jos ne on kiristetty väärässä asennossa.
Posted: Sat Sep 29, 2007 8:08 pm
by j4mpp4
voipi ollakin niin mutta vasta parin viikon päästä pääsen tätä laittelemaan...

Posted: Tue Oct 02, 2007 11:05 am
by FinnVitesse
takapyörien "väärän" asennon voi myös aiheuttaa toimimaton lehtijousipakka. Lehtijousipakka ei ole huoltovapaa, niinkuin kierrejouset. Jousipakan lehtien täytyy päästä liikkumaan kevyesti toisiaan vasten. Jos pakka on ruosteinen ja kuiva kuin hiekkapaperi, niin eihän se toimi. Samoin sieltä lehtien väleistä saattaa olla kuluneet nailoniset "liukuprikat", jolloin lehtien päät ovat kalvaneet kolot aina alimpaan lehteen, jotka toimivat erittäin hyvänä stopparina estäen jousen toiminnan.
Tälläinen kuiva, ruosteinen ja lovellinen lehtijousi ei toimi auton painon alla lainkaan. Joustoon tarvitsee roimasti lisäpainoa, jolloin pakka yleensä notkahtaa.
Raskaankaluston parissa työskennellessä taannoin tutkittiin lehtijousia jousivaa'alla ja todettiin kuivien ruosteisten lehtijousien vaativan suuren alkuvoiman lehtien lähtiessä liikkeelle. Sen jälkeen kuitenkin toimivan lähes oikeilla arvoilla.
Armeija aikana muistan, kun autohallilla autokuskit rasvailivat kuorma-autojen lehtijousia lähes viikottain.
Omassa Triumphissani purin aikoinani jousipakan ja korvasin kuluneet lehdet ehjillä ja kasasin ne hyvän rasvan kera nippuun. Seuraavaksi vielä rasvasin jousen hyvin ja kierittelin löyhästi ilmastointiteipin suojaksi ja asennus autoon. Hyvin on pelittänyt reilut 15 vuotta. Veljeni teki GT 6 nahkaisen pussin jousenpäälle, joten jousipakka pysyy hyvin rasvassa pussin sisällä. Idea paketointiin saatiin joskus 80-luvulla englantilaisesta Practical classics lehdestä. joku firma niitä teki Rollsin pakkoihin.
Sitten tärkeää on oikea asennus, niinkuin Aki jo kirjoitti.
Posted: Fri Nov 16, 2007 8:48 pm
by svenjauhe
SAH:n virityspaja on myynyt lehtijousiviritystä Spitfireen, Vitesseen ja Heraldiin. Ohessa kuva SAH:n Spitfire-kataloogista vuodelta -72.

Posted: Sat Nov 17, 2007 3:59 pm
by JUSSI 68
kyllä kunnon huolto oli heraldin takajouselle ajankohtainen.pakan purku ja puhdistus.pidä lehdet samassa järjestyksessä kun olivatkin,siis niin että vasen pää säilyy edelleen vasemmalla.lyhimmässä jousessa luki omassani front.uutta nylonnappi ainetta etolasta.pyörötanko 20mm hinta n.5e/m. Nappi saa olla 1-2mm paksumpi kun sille varattu kuoppa.Jousien päitä pyöristelin ettei kaiva enempää alempana olevaa.Kasaukseen reilusti rasvaa ja sopiva "sukka"pakan suojaksi(nahkaa,muovia)
Posted: Wed Nov 21, 2007 7:49 pm
by j4mpp4
asiasta kukkapenkkiin tietääkö kukaan heraldin vanteiden et lukua ???
olisko tuosta apua
Posted: Wed Dec 19, 2007 9:41 am
by remi
Heraldin alusta
Posted: Fri Jan 25, 2008 9:21 pm
by aki
Postissa tuli uusi Rimmerin luettelo. Siellä on paljon tavaraa alustan modaukseen. Säädettävät coil-overit eteen, taakse palikoita joilla pystyy jousitusta madaltamaan 1/2"- 1".