Mikä termostaatti 1500cc koneeseen?

Kysymyksiä sekä vinkkejä korjauksiin ja varaosien hankintaan
Post Reply
User avatar
TSN
Posts: 122
Joined: Sun Sep 02, 2007 9:02 am
Location: Tampere

Mikä termostaatti 1500cc koneeseen?

Post by TSN »

Termostaatin vaihto moottoriin edessä. Ajossa 5-9 asteen ulkoilmassa moottorin lämmöt nousee vaivaisesti ensimmäisen viivan ohi (sisälle on turha odotella lämmintä ilmaa). Moottorikin käy vielä karkeasti näillä lämmöillä. Paikallaan käydessä lämmöt nousevat juuri ja juuri toiselle viivalle. Kesällä lämmöt nousee toisen ja kolmannen viivan tienoille.

Vaihtoehdot:
74C
82C
88C

Millä kannattaisi kokeilla? Alkuperäisestä ei tietoa. Onko 88C liioittelua kesää ajatellen? Syyläri on alkuperäinen...tosin ehjä. Flekti viskolla. Ei viri masiina.

JUSSI 68
Posts: 79
Joined: Wed Sep 20, 2006 5:21 pm
Location: tuusula

Post by JUSSI 68 »

varmaan 82 on ihan hyvä.oliskohan termari jäänyt jumiin aukiasentoon kun noin heikosti lämpee.termarin toimintaa ja aukeemislämpötilaa voi kattilassa hellalla tarkastella.

User avatar
TSN
Posts: 122
Joined: Sun Sep 02, 2007 9:02 am
Location: Tampere

Post by TSN »

Vaihdoin 82C termostaatin alkuperäisen tilalle joka olikin 85C.

Ei havaittavaa eroa.

Ajoviimassa lämmöt eivät nouse ensimmäisen viivan yli. Ulkona noin 7C. Paikalla kipuaa lähemmäs normaalia. Kesäisempiä kelejä odotellessa.

User avatar
TSN
Posts: 122
Joined: Sun Sep 02, 2007 9:02 am
Location: Tampere

Post by TSN »

Kesäisempien ilmojen tulessa lämmöt nouseet normaaleiksi.

Tulvivat kaasuttimet aiheuttivat lämpojen laskemista, joten siinä yksi ratkaisu ongelman metsästämiseen.

Post Reply