Page 1 of 1

maalipinnasta ts. maalista

Posted: Tue Jan 01, 2008 3:11 pm
by juha.
Terve,
auto on 1200 vm 69. Ajatuksena olisi maalata kulkupeli. Tulevaisuutta varten mietin, jos sen maalaisi niin, että menisi läpi museokatsastuksesta (ainakin värin osalta). Ongelma siis seuraava. Olen ajatellut British racing greeniä, mutta autoja ei ole lähtenyt tehtaalta ko. värissä. Mike Costiganin kirjassa Complete guide...on värikoodit. Väri CONIFER osuu todellä lähelle (ainakin jos vertaa postimerkin kokoista aluetta kirjasta postimerkin kokoiseen maalaustesti alueeseen :D ). Kirjan mukaan maalia on käytettu 1963-68 välisenä aikana. Joten kysymys on seuraava jos maalaan auton BRG:llä, mahtaakohan mennä lävitse Coniferinä, vaikkakin auto on se -69. Lueskelin Overdriven palstaa ja sieltä sain ymmärtää, että maalipinnan tulisi olla, luonnollisesti, mahdollisimman lähellä orginaali värejä. Kuinka kannattaisi edetä ? Kuka täällä tampereella voisi sanoa asian 101% varmasti.
Nimimerkillä auto on jo puoliksi värissä teinkö ja väärin ??

Posted: Tue Jan 01, 2008 9:39 pm
by remi

Posted: Wed Jan 02, 2008 9:30 pm
by juha.
sain jo vastauksenkin ma-tarkistajalta, joka totesi, että jatka vaan maalaustasi. Tarkoituksena olisi että maali pinta olisi hyvä ja sävyt olisivat aikauteen sopivia. Tuosta British racing greenista tai Triumph racing greenista tai conifieristä (ovatko samaa sävyä/väriä?) lisätietoa tai trivia-tietoa seuraavalta sivulta:

http://mywebpages.comcast.net/rhodes/paint.html

-juha.

Posted: Wed Jan 02, 2008 10:24 pm
by svenjauhe
Terve,

Mulla on "Berger-Viton: Standard & Triumph colors"-maaliviuhka noin 60-luvun alkupuolelta. Palat on kooltaan 5x10 cm, esitettynä on myös "Triumph British Racing Green" ja "Standard Conifer Green". Ainakin näissä on selvä sävyero vaikkakin ovat molemmat hyvin tummia. Viuhkassa on valmistajan sekoituskoodit, mutta myös kansantajuisemmat sävyjen prosentit.

Coniferin ainesosat prosenttien mukaan;
Ochre -> 67%
Fast Blue -> 28%
Black -> 5%

Triumph BRG;
Prussian Blue -> 68%
Lemon Chrome -> 28%
Scarlet Oxide -> 4%
White -> tint
Ochre -> tint

Ainakin näiden mallipalojen mukaan Triumph British Racing Green näyttää
tummemmalta ja sinisemmältä kuin Conifer, joka taas on (mielestäni) selvemmin rallivihreä.

Viuhkaa saa lainata, jos haluaa nähdä livenä.

Posted: Thu Jan 03, 2008 3:39 pm
by juha.
Kiitos tiedosta. Saatan viuhkaa lainatakkin jossakin vaiheessa, jos tarjous vaan pitää. Maalausurakka on vasta alussa, mitään ei siis ole vielä tehty. Metsästän vasta tietoa, etten mokaa heti alussa ja jotta saisin tehtyä työsuunnitelman.

Voikohan malliviuhkan sävyihin täydellisesti luottaa, kun ajattelee millaiset painot 60-luvun alussa on ollut. Ja toisekseen millaisella pohjalla viuhka on ? Eli vaikuttaisikohan se maalin sävyyn ? Kolmannekseen onkohan viuhka tummunut/haalentunut vuosikymmenien aikana ? Joillakin maaleilla on tapana tummua ilman uv-säteitä ja toiset taas vaalenee...

tiedä häntä kuinka luotettava lähde tämä on:
http://www.amicale.com/spitfire/techniq ... index.php3
,mutta sieltä katsellessani Conifier ja BRG ovat aikas lähellä toisiaan...

Voisitko vielä laittaa valmistajan sekoituskoodit, josko paikallinen maalikauppa saisi tehtyä mallit niiden mukaan.

-Juha.

Posted: Thu Jan 03, 2008 11:49 pm
by svenjauhe
Eipä voine viuhkaa käyttää muuhun kuin sävyjen keskinäiseen vertailuun. Tosin ikäisekseen hyvässä kunnossa ja hyvälaatuiselle
kiiltävälle ja paksulle kartongille painettu. Siinä BRG näyttää paljon tummemmalta kuin edellisen postisi Spitfiren BRG.


Tässä joka tapauksessa koodit;
----------------------------------------------------------
Berger Viton Half Hour Enamel

Conifer Green 4D.1943;
4D.7 Ochre -> 67%
4D.265 Fast Blue -> 28%
4D.549 Black -> 5%

British Racing Green 4D.815;
4D.15 Prussian Blue -> 68%
4D.6 Lemon Chrome -> 28%
4D.13 Scarlet Oxide -> 4%
4D.45 White -> tint
4D.7 Ochre -> tint

Note: Quantities stated are parts by volume
----------------------------------------------------------

Laitan lisäksi mukaan tehtaan työmääräarvion Heraldin maalaukselle. Sivu on opuksesta "Triumph Repair Time Scheludes",
joka on noin vuodelta 1968-69. (Luettelossa on mukana työmäärät myös malleille; Vitesse, Spitfire, GT6, TR4A, TR5PI, 2000, 2.5 PI ja 1300)

PS. Yhdessä esitteessä vuodelta -65 on mainittu, että Heraldissa on 7 kerrosta maalia -> kaipa nämä työmääräarviot on laskettu sen mukaan?

Image

Posted: Fri Jan 04, 2008 2:52 pm
by juha.
Hmmm...vaihtelee kovasti nuo savyt riippuen lähteistä. Jostakin luin, että samaa värisävyäkin on ollut ties kuinka montaa erilaista...ota tästä sitten aivan varmasti selvää.

Tuntuu tällä hetkellä siltä, että päädyn tuohon conifer:iin. Mieli tosin voipi muuttua.

Kiitokset kovasti koodeista ja vaivoista !